Operační systémy pro mobilní zařízení (OSMZ)
Týden XI. (19.4.-23.4.2021)
Dostáváme se od současných a aktivně vyvíjených OS k dnes již nevyvíjeným systémům a tím jsou i systémy z rozsáhlé rodiny produktů Windows CE. Největšího rozšíření dosáhl Microsoft po pádu PalmOS se svými zařízeními s Windows CE 4.1 a 5.0. Windows CE bylo ale označení jen jádra, samotné systémy dostávaly názvy podle toho, pro jaký trh/segment byly určeny. V prezentaci najdete na časové ose různé komerční názvy jako jsou Windows Handheld PC, Pocket PC, Smartphone, CE for Automotive, Windows Mobile. V porovnání s PalmOS (který si ještě představíme) nabízel tento systém look and feel podobný desktopovým aplikacím. Hardwarové požadavky byly od samého počátku větší a uživatelé tak získali větší možnosti a nová rozhraní (WiFi, Bluetooth), který se u Palmu objevila až se značným zpožděním a řadou omezení. Windows CE vizuálně připomínal Windows 95, nebyl to však klasický port tohoto systému, jak by se mohlo zdát, ale zcela nový systém s odlišným jádrem. Jediné, co ho spojovalo s desktopy, bylo použití téměř shodného Windows API, čímž chtěli stávajícím vývojářům ulehčit přechod na mobilní platformu. Později se objevilo rozšíření .NET Frameworku a aplikace bylo možno psát pro CLR a spouštět je nezávisle na platformě (.NET Windows Mobile EXE soubor lze spustit i na stolním PC).
Windows CE (a další embedded větve) je na rozdíl od desktopů velmi modulární a při sestavování systému můžete zvolit, zda-li se bude jednat jen o jádro bez grafické nástavby, nebo plně grafické rozhraní s IE a WMP. Pro sestavení se využíval produkt Windows Platform Builder – nástroj, který pro konkrétní hardwarovou platformu připraví odpovídající obraz jádra. Pro lepší představu o funkcích systému si můžete stáhnout emulátor Windows CE 5.0 ze stránek Microsoftu (aktuálně již jen z archivu)
Jádro systému využívá virtuální paměť a MMU, ale až do verze 5.0 zjednodušenou variantu s jedním mapováním a rozdělením virtuálního adresního rozsahu na 32 slotů po 32 MB, jednotlivé aplikace (kterých mohlo být maximálně 32) pak mohly alokovat paměť až do 32 MB limitu. U Windows CE 6.0 toto omezení zmizelo a každý proces, kterých nyní může být až 64 tisíc, má vlastní virtuální adresní rozsah. Plánovač Windows CE podporuje real-time aplikace, má řadu pokročilejších funkcí a umí řešit třeba problémy vznikající s prioritami (jejich inverzí).
Microsoft embedded systémy (ne přímo mobilní segment) se běžně využívají na pokladních terminálech (například v T.S.Bohemia platebních terminálech), bankomatech a dalších zařízeních. Často jsou výrobci ale stále používány již nepodporované systémy XP a Windows 7 a tak jsou zdrojem bezpečnostních rizik (v nemocnicích to bývají systémy pro MRI a CT, které mohou být terčem útoků přes známé zranitelnosti, např. SMB 1.0 protokol). Shrnutí embedded verzí a jejich použití.
Microsoft v roce 2016 z velké části opustil mobilní podnikání a propustil většinu mobilních vývojářů. Vývoj Windows 10 Mobile byl ukončen 14. ledna 2020. Pro embedded zařízení tak zůstávají k dispozici jen Windows 10 IoT Core, které ale neobsahují grafické rozhraní nebo standardní Windows 10 pro platformu ARM. Windows 10 lze tak nainstalovat i na populární Raspberry Pi.